آتش سوزی

استعلام و خرید آنلاین بیمه ی آتش سوزی

خرید آنلاین بیمه ی آتش‌سوزی، گامی هوشمندانه است. این گام نقش خود را در دو بخش ایفا می نماید. یکی در راستای تأمین آینده‌ای آرام و امن در صورت بروز حادثه، دیگری امکان استعلام قیمت بیمه ی آتش سوزی به صورت آنلاین. بیمه آتش سوزی می تواند بار حوادث ناشی از آتش سوزی رو سبک کند. حادثه ی آتش سوزی می تواند به واسطه افتادن یک شمع روشن روی فرش خانه رخ دهد، و می تواند منازل مسکونی را به راحتی در بر گیرد. همچنین می تواند مسئولیت های مدنی ناشی از خود را به دنبال داشته باشد. حادثه آتش سوزی می تواند در محیط های غیر صنعتی مانند ادارات و فروشگاه ها رخ دهد. پوشش های بیمه ی آتش سوزی ضرر های مالی ناشی از آتش سوزی را جبران می نماید. به بیان دیگر، بیمه ی آتش سوزی علاوه بر ایجاد احساس امنیت، راه حلی مطمئن برای جبران خسارت‌های وارد شده بر دارائی‌های افراد است.

بیمه ی آتش سوزی چیست ؟

در بیمه ی آتش‌سوزی، بیمه سرمد متعهد به جبران زیان‌های مالی یا مادی است. این زیان ها بر اثر وقوع آتش‌سوزی به اموال و دارائی‌های منقول و یا غیرمنقول ‌بیمه‌گذار وارد می‌شود. بیمه آتش‌سوزی خسارات جانی را پوشش نمی‌دهد.

پوشش های بیمه ی آتش سوزی چیست؟

پوشش های بیمه آتش سوزی به دو دسته تقسیم می شوند. پوشش های اصلی و پوشش های اضافی.

پوشش های اصلی بیمه ی آتش‌سوزی : خسارات و پوشش های اصلی ناشی از آتش، صاعقه و انفجار. البته که هر نوع انفجاری تحت پوشش بیمه ی آتش سوزی قرار نمی گرد. از جمله این انفجار ها می توان به انفجار هسته ای اشاره نمود.

پوشش های اضافی یا الحاقی بیمه ی آتش‌سوزی: آن دسته از پوشش ها هستند که در صورت تمایل بیمه‌گزار با دریافت حق بیمه ی بیشتر، خریداری و ریسک های بیشتری را پوشش می دهند. بیشتر شرکت های بیمه، بخشی از خطرات اضافی را پوشش می دهند. فهرست کامل پوشش های اضافی (الحاقی) یا تبعی بیمه ی آتش سوزی به شرح زیر هستند:

 • زلزله و آتشفشان: در صورت وقوع زلزله، حق‌ بیمه ی زلزله براساس نوع سازه و مصالح و مکان جغرافیایی مورد بیمه تعیین می‌شود.
 • سیل و طغیان آب دریا یا رودخانه
 • ضایعات ناشی از برف و باران: در صورتی که آب از طریق ناودان‌ها، بام یا گرفتگی لوله وارد محل مورد بیمه شود.
 • طوفان و گردباد
 • سقوط هواپیما یا قطعات آن: در این حالت فاصله مورد بیمه تا فرودگاه در نظر گرفته می‌شود.
 • شکست شیشه ساختمان در اثر برخورد جسم خارجی
 • ترکیدن لوله آب، تانکرها و فاضلاب دستگاه‌های آبرسانی
 • هزینه ی برداشت و پاکسازی ضایعات ناشی از حوادث قید شده
 • سرقت در صورت شکست حرز (ورود به محل استقرار اموال با شکستن در و پنجره یا خراب کردن دیوار) که نیازمند بازدید کارشناس است.
 • انفجار ظروف تحت فشار صنعتی که در اثر حادثه دچار تغییر شکل شده یا تخریب می‌شوند.
 • ریزش کوه و سقوط بهمن: این مورد به محل ساخته‌شدن بنا بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال اگر مکان موردنظر در دشت ساخته‌شده باشد نسبت به خانه‌ای که در کوهپایه قرار دارد، از ریسک کمتری برخوردار است، بنابراین حق بیمه ی کمتری به آن تعلق می‌گیرد.
 • ریزش سقف ناشی از بارش برف سنگین
 • نشست و رانش زمین که نیازمند بازدید کارشناس است.
 • برخورد جسم خارجی به ساختمان

چه اموالی تحت پوشش بیمه ی آتش سوزی است؟

 • ساختمان مسکونی به همراه اثاثیه
 • ساختمان صنعتی شامل کارخانجات
 • ساختمان غیرصنعتی مانند اداره‌ها، شرکت‌های تجاری و خدماتی، واحدهای رفاهی، آموزشی و انبارها

چه مواردی تحت پوشش بیمه ی آتش سوزی قرار نمی‌گیرند؟

 • جنگ
 • مواد رادیواکتیو
 • امواج صوتی
 • شورش، جنگ داخلی
 • آتش فشان
 • استهلاک
 • خسارت‌های ناشی از نفوذ حشرات و حیوانات موذی

انواع بیمه‌ی آتش‌ سوزی

انواع بیمه‌ی آتش‌سوزی در سه دسته زیرجای می‌گیرند:

بیمه ی آتش سوزی منازل مسکونی:

بیمه ی آتش سوزی منازل مسکونی یا ساختمان، تنها ساختمان های مسکونی را پوشش می دهد. همچنین که هزینه ی آن براساس نوع مصالح و لوازم داخل ساختمان برآورد می شود.

بیمه ی آتش سوزی مراکز صنعتی :

بیمه ی آتش‌سوزی مراکز صنعتی، تمام کارگاه ها و کارخانه جات تولید خوراکی و آشامیدنی، نساجی، فلزات اساسی، دخانیات و سایر صنایع را تحت پوشش خود قرار می دهد. در بیمه آتش‌سوزی مراکز صنعتی ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات و محتویات آن‌ها دربرابر خطرات ناشی از آتش سوزی بیمه می شوند.

بیمه ی آتش سوزی مراکز غیر صنعتی :

بیمه ی آتش سوزی مراکز غیرصنعتی، ساختمان‌های تجاری، رفاهی و خدماتی و انبارها و مراکز آموزشی را تحت پوشش خود قرار می دهد. در کل این بیمه برای مکان‌هایی است که در آن‌ها فعالیت صنعتی انجام نمی‌شود. این پوشش برای مراکز غیرصنعتی، ساختمان، تاسیسات، موجودی کالا و ارزش دکوراسیون و... می باشد.

شرایط بیمه نامه عامل اصلی اثر گذار روی قیمت

شرایط بیمه نامه یکی از موارد تاثیرگذار روی محاسبه قیمت بیمه آتش سوزی است. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیمه نامه با سرمایه ثابت:

در واقع شرایط حاکم بر بیمه ی آتش سوزی منازل مسکونی از نوع سرمایه ثابت است. در صورت وقوع حادثه، مبلغ سرمایه بیمه نامه پرداخت می شود.

بیمه نامه با شرایط شناور:

در مورد انبارها بیشتر کاربرد دارد. سرمایه موجود در انبارها عموما ثابت نیست. از این رو بیمه گذار می‌بایست ماهانه موجودی انبار را در قالب یک سند الحاقی، در اختیار بیمه گر قرار دهد. در این صورت هنگام بروز حادثه شواهد لازم برای محاسبه میزان خسارت در دسترس خواهد بود.

بیمه نامه با شرایط جایگزینی و بازسازی:

تورم و نوسانات بازار عمال اصلی اثر گذار روی این شرایط است. شرکت بیمه‌گر مسئول پرداخت مبلغ خسارت به نرخ روز برای جایگزینی مورد بیمه خواهد بود. شرکت بیمه موظف به پرداخت خسارت به نرخ روز خواهد بود اگر بیمه گذار اموال خود را به قیمت واقعی بیمه کرده باشد.

بیمه نامه فرست لاست (First Loss) :

بیشتر در مواردی کاربرد دارد که پراکندگی اموال بیمه‌گزار، در سطح جغرافیایی بالاست. در این صورت چنانچه حادثه رخ دهد، فقط بخشی از اموال او نابود می شود. درچنین حالتی می توان گفت ریسک از بین رفتن تمامی اموال پایین است. برای هر بخش از اموال، پوشش‌های بیمه ای و سایر عوامل سرمایه فرست لاست را محاسبه کرد. درکل در حالتی از بیمه نامه فرست لاست استفاده می شود که بیمه گذار مطمعن باشد کلیه اموال وی مورد حادثه قرار نخواهد گرفت. دراین حالت حق بیمه براساس کل سرمایه با تخفیفات ویژه تعیین می گردد.

سایر عوامل اثرگذار بر نرخ بیمه ی زلزله و بیمه آتش سوزی:

نوع سازه ساختمانی : نرخ حق بیمه ی آتش سوزی برای سازه هایی که ریسک زلزله پذیری و آتش سوزی در آن ها کمتر است پایین تر می باشد. بلعکس برای سازه هایی که ریسک زلزله پذیری و آتش سوزی در آن ها بیشتر است بالاتر می باشد.

متراژ ملک : هرچه متراژ ملک بیشتر باشد، ریسک خسارت آن و در نتیجه هزینه بیمه‌ ی آتش سوزی و بیمه ی زلزله آن افزایش خواهد یافت.

هزینه ی ساخت هر متر بنا: این مهم نیز در محاسبه نرخ بیمه ی آتش سوزی و زلزله تاثیرگذار است.

ارزش لوازم منزل : اسباب و اثاثیه ی موجود در ملکی که می خواهیم بیمه کنیم، در قیمت بیمه زلزله و آتش‌سوزی نقش تعیین‌کننده دارد. حتی امکان بیمه‌کردن لوازم در برابر آتش‌سوزی و زلزله بدون لحاظ خود ملک در بیمه وجود دارد.